
MIÉRT ROSSZ ÖTLET KEVERÉKET TANKOLNI A KÜLÖNOLAJOZÁS HELYETT?
– Ha nem működik a kétütemű motor olajszivattyúja, csak kösd le, tankolj keveréket, és ugyanúgy megy tovább a motor! – olvashatjuk számtalanszor a márkafórumokon. De valóban így van?
Cikkünkben az alábbi kérdésekre keressük a választ:
Hogyan működik a kétütemű motorok különolajozása?
Tényleg változik a benzin/olaj arány magasabb fordulatszámon?
Hol találok olajpumpát az AM6 vagy D50B motorokhoz?
Jóllehet, az egykori keleti blokkban csak a 90-es években kezdtek elterjedni a különolajozású motorok, maga a technika már korábban megjelent a japán gépeken. Pontosan 60 évvel ezelőtt, 1963-ban, a 10. All Japan Motor Show-n mutatta be a Yamaha a világ első ilyen kenési rendszerét, ami forradalmasította a kétütemű motorokat. Az Auto Lube (automatikus kenés) nevű megoldás előnye a korábban alkalmazott keverékkel szemben, hogy a terheléstől és a fordulatszámtól függően csökkentette vagy növelte az olaj arányát a benzinhez viszonyítva – értelemszerűen alapjáraton kevesebb, magas fordulaton pedig több olajat juttatva a hengerbe. Az Auto Lube előbb versenymotorokon, majd az 1964-es, 75 köbcentis YG1D-n jelent meg.
Keverék vagy különolajozás?
Miért jobb a szivattyús kenés a tankba töltött 2T-olajnál? Nos, a találmány vitathatatlan előnye, hogy csökkenti a károsanyag-kibocsátást, elvégre mindig csak annyi olaj kerül a benzinbe, amennyi a tökéletes kenéshez szükséges. Ez nem valósítható meg keverék tankolásával, hiszen úgy állandó lesz a benzin/olaj arány, ami alapjáraton, illetve részterhelésen a gyertya kokszosodásához vezethet, nem beszélve a kipufogóban lerakódott felesleges olajról és koromról. Amennyiben Te is keveréket tankoltál és a koromtól beszűkült, eltömődött a kipufogód, itt találsz hasznos tanácsokat, hogy miként tisztíthatod ki a leömlőtől a dob végéig.
A világ első különolajozású erőforrása a Yamahától. Valódi mérföldkő volt ez a kétütemű motorok történetében, nem véletlen hát, hogy a többi márka is hamar alkalmazta a megoldást saját modelljein
Ebből is látszik, milyen fontos, hogy jól működő és pontosan beállított olajszivattyúval használd a kétütemű motorodat, elvégre ezen múlik, hogy mennyire lesz tartós, megbízható a gép. Persze mint minden alkatrészt, ezt is muszáj néha cserélni, s ha nem szeretnél az olajtól tocsogó gyertyával, kipufogóval szenvedni, azt javasoljuk, hogy – a keverék tankolása helyett – mielőbb cseréld is le a rakoncátlankodó alkatrészt, és válassz a gyárival megegyező minőségű cseredarabot!
Egy elv, többféle kivitelezés – olajszivattyúk különböző motorokhoz: balról jobbra haladva az AM6, a CPI és Keeway, valamint a D50B blokkok alkatrészei
Napjainkban már kedvező áron elérhetőek a jó minőségű, BCR Original vagy SPD Original olajszivattyúk, melyek hosszú időre biztosítják a motor tökéletes kenését, mégpedig anélkül, hogy feleslegesen juttatnának olajat a hengerbe. Ha pedig arra vagy kíváncsi, milyen kenőanyagot érdemes választani az ilyen rendszerekhez, csak kattints ide, és olvasd el a két-, illetve négyütemű motorolajokról szóló cikkünket!