
ÍGY LEHET SZABÁLYOS A LED-FÉNYSZÓRÓ A MOTOROKON
Kétségtelen, hogy a LED-ek kisebb fogyasztás mellett sokkal nagyobb fényt bocsátanak ki, mint a hagyományos izzók, de a szembejövőket elvakító fény miatt legtöbbször nem használhatóak a hagyományos H4-es és H7-es helyett. Szerencsére a kisebb motoroknál más a helyzet, és teljesen szabályos az ilyen átalakítás.
Cikkünkben az alábbi kérdésekre igyekszünk válaszolni:
• Miért hatékonyabb a LED az izzónál?
• Segédmotorokban használható LED-izzó?
• Kötelező a fényszóró a kismotorokra?
Közel három évtizede, 1994-ben rukkolt elő három japán kutató, név szerint Amano Hirosi, Akaszaki Iszamu és Nakamura Súdzsi a fénydiódás, ismertebb nevén LED-es fényforrással, mely azóta forradalmasította a világítást. A hatékony, energiatakarékos fényforrás feltalálásáért mindhárman Nobel-díjat kaptak. A LED legfontosabb előnyei közé tartozik a csekély áramfelvétel, a rendkívül hosszú élettartam, valamint az, hogy szinte egyáltalán nem melegszik – szemben az izzókkal –, így olyan környezetben is használható, ahol a forró felületű bura kizáró ok lenne.
A diódák nem izzanak, hanem áram hatására – a félvezetők között vándorló elektronok – fotonokat bocsátanak ki. Mivel az ilyen diódák azonos teljesítmény mellett nagyobb fényerejűek, mint a közismert H4-es, H7-es stb. izzók, megfelelő lámpatestbe építve hatékonyabban világítják meg az utat, ráadásul a motoros is könnyebben észrevehetővé válik
Látható, hogy szinte csak előnyei vannak a LED-es lámpatesteknek, ám mivel a hagyományos foncsorok és burák másként irányítják a fénycsóvát, mint az eleve diódás konstrukciók, az erős szórt fény miatt a nagymotorokban és személyautókban nem engedélyezett a csere, leszámítva néhány kivételes típust, melyek megfelelő kialakítású a foncsora mindkét „izzóhoz.”
A segédmotorokban szabályosan használható a LED-fényszóró
Ha 50-es motorral jársz, és Te is nagyobb fényerejű lámpát szeretnél, akkor nincs más dolgod, mint keresni a fényszórófoglalatnak megfelelő LED-et, amivel kiválthatod az eredeti alkatrészt. A nagymotorokban ez szabálytalan lenne, de a hazai KRESZ szerint a segédmotorokra más előírások vonatkoznak. Idézzük:
- § A kétkerekű segédmotoros kerékpárra vonatkozó üzemeltetési műszaki feltételeket kell alkalmazni:
- a) segédmotoros kerékpárhoz oldalkocsi nem csatolható,
- b) segédmotoros kerékpárra vonószerkezet nem szerelhető fel,
- d) a segédmotoros kerékpárra távolsági fényszóró felszerelése nem kötelező,
- e) a segédmotoros kerékpár tompított fényszórójára a 43. § (3) bekezdésének a megvilágításra vonatkozó rendelkezései nem vonatkoznak, de a tompított fényszórónak legalább 15 W teljesítményűnek kell lennie,
- f) a segédmotoros kerékpárra féklámpa felszerelése nem kötelező.
Fontos könnyítés, hogy a hazai KRESZ szerint nem előírás a távolsági fényszóró a segédmotorokon, így olyan LED-lámpa is felszerelhető, ami csak tompított üzemmódban működik
Vagyis ha Te is lecserélnéd a jó öreg H4-et, csak annyi a teendőd, hogy választasz egy legalább 15 wattos teljesítményű, fehér fényű LED-et, amit beépítesz a gyári izzó helyére, és már élvezheted is a nagyobb fényerőt. Az viszont lényeges, hogy a motor elején csak fehér, a hátulján csak piros fényű lámpa világíthat, leszámítva természetesen az irányjelzőt és a rendszámvilágítást.
Reméljük, tudtunk segíteni, hogy könnyebben eligazodj a lámpák és izzók világában! Ha mégis további kérdéseid lennének az 50-es motorok alkatrészeivel, felszereléseivel kapcsolatban, keress minket bátran ezen a linken!