
KÖTELEZŐ MŰSZAKI VIZSGA AZ 50 KÖBCENTIS MOTOROKRA?
Az Unió döntése nyomán már ott is bevezették a motorok és segédmotorok műszaki vizsgáját, ahol korábban nem volt kötelező.
Jó hír a szabály ellenzőinek, hogy van egy kiskapu, ami megakadályozhatja, hogy egész Európában előírják a segédmotorok – plusz költséggel járó – vizsgáztatását.
Cikkünkben az alábbi kérdésekre keressük a választ:
- Miért van szükség a rendszeres műszaki vizsgára?
- Miért emelték fel több országban 15-16 évre az AM jogosítvány megszerzésének alsó korhatárát?
- Mit kockáztatsz, ha nincs érvényes biztosítás az 50-es motorodon?
Az utóbbi tíz évben számos ponton szigorították a motorokra vonatkozó EU-s előírásokat, bár ezek többsége – egyelőre – csak a 125 köbcentiméternél nagyobb hengerűrtartalmú járművekre érvényes. Ilyen intézkedés például a blokkolásgátló előírása (2016-tól), valamint a új járművek 8 pontos környezetvédelmi vizsgálata, melynek immáron része a fogyasztás, sőt a tankból elpárolgó üzemanyag mennyiségének ellenőrzése is.
Az EU-s javaslat része, hogy a közúti igazoltatások során a megállított járművek legalább 5%-a motorkerékpár és segédmotor legyen, valamint ezen felül kiemelten ellenőrizzék az áruszállításra használt robogókat, motorokat, beleértve azok végsebességét
Ami a köznyelvben csak kismotorként emlegetett ötveneseket illeti, több szomszédos országban máris változtak az előírások, és emiatt kizárólag rendszámmal, valamint érvényes műszakival közlekedhetnek a közutakon. Ez természetesen azzal jár, hogy a robogók és 50-es, váltós gépek világításának, elektromos rendszerének, kipufogójának, sőt egyes országokban az áttételezésének is gyárinak kell lennie.
Miért van szükség műszaki vizsgára és a jogsikorhatár emelésére?
Az EU-s szabálymódosítás első kézzelfogható hatása, hogy több ország (például Belgium, Ciprus, Dánia, Franciaország, Málta) bevezette a motorkerékpárok kötelező műszaki vizsgáját, ami eddig ismeretlen fogalom volt a fenti államokban. Ennél is nagyobb változás, hogy Ausztria, Horvátország, Litvánia, Olaszország és Spanyolország az EU-s döntés nyomán megköveteli a segédmotorok rendszeres vizsgáztatását is.
Az EU-s javaslat kitér arra is, hogy a műszaki vizsga részeként kötelező ellenőrizni a segédmotoros kerékpárok csúcsteljesítményét, sebességét, mivel ha az több 45 km/óránál, akkor a jármű csak A1 kategóriájú motorkerékpárként közlekedhet az EU útjain
Egyértelmű, hogy csökkenteni szeretnék a segédmotorral okozott balesetek számát, amit az Európai Közlekedésbiztonsági Tanács (ETSC) azzal egészített ki, hogy emeljék fel 16 évre az AM-es, tehát segédmotoros jogosítvány megszerzésének alsó korhatárát, hogy a tinik ne vezethessenek – 45 km/órás végsebességű – robogókat. Emellett szigorítanák a sisakviselésre vonatkozó szabályokat is, melynek egészen rendhagyó formája a Görögországban benyújtott, idén januári törvényjavaslat: egy hónapja került a parlament elé a tervezet, mely szerint egyik görög benzinkúton sem szolgálják ki az olyan motorosokat, akik bukósisak nélkül állnak be a töltőállomásra. Takis Theodorikakos fejlesztési miniszter ötletét támogatják a benzinkutak üzemeltetői is, így hamarosan életbe lép a „Nincs sisak? Nincs benzin!” elnevezésű törvény.
Az ellenzőknek jó hír, hogy Portugália döntéshozói is bevezették a kétkerekűek kötelező műszaki vizsgáját, miként az szerepelt az EU-s irányelvekben, de a motoros szervezetek ellenállását látva – decemberben – visszavonták a törvényt. Azzal indokolták a döntést, hogy a motoros szakértők szerint csak a balesetek 0,3%-ában játszott szerepet műszaki hiba, így a rendszeres ellenőrzés nem csökkenti érdemben a karambolok és a sérülések számát
A portugál példa alapján egy-egy ország vezetése – nyomós indokkal – elállhat az új szabályok bevezetésétől, és látva, hogy Magyarországon még a segédmotorok rendszámozását sem sikerült megvalósítani, egyelőre nem kell attól tartanod, hogy itthon (a nagymotorokhoz hasonlóan) az 50-eseket is műszaki vizsgára kötelezik.
Mit kockáztatsz, ha nem kötsz érvényes biztosítást a segédmotorra?
Egy dologban viszont nincs különbség Magyarország és a többi európai állam között, ez pedig a felelősségbiztosítás, mely minden gépjárműre és segédmotoros kerékpárra kötelező. Ennek dacára a szakmai szervezetek becslése alapján minden második kismotor érvényes kötvény nélkül közlekedik a hazai utakon.
Érdemes tudnod, hogy előírt vizsga híján neked kell rendszeresen ellenőrizni a motor műszaki állapotát, hiszen csak a KRESZ- és a KöHÉM-szabályoknak megfelelő motorral közlekedhetsz közúton
Ez már csak azért is kockázatos, mert a segédmotorokkal okozott karambolok átlagos kárértéke 500-550 000 forint, amit biztosítás híján muszáj zsebből fizetnie a motorosnak. Nincs értelme tehát a havi 3-400 forintos díjon spórolni, hiszen a vétkes motoros az összeg több mint ezerszeresét költheti a javításra, nem beszélve a biztosítás hiánya miatt kiszabott bírságról.