
A MOTOR TAVASZI FELKÉSZÍTÉSE – HOGYAN CSINÁLD?
Ha még nem tetted meg, ideje átnézni a motorod elektromos és fékrendszerét, valamint erőforrását, hogy nyáron gondtalanul motorozhass. Segítünk, hogy semmi ne maradjon ki az átvizsgálás során.
Cikkünkben az alábbi kérdésekre keressük a választ:
Miért kell cserélni a hűtő- és a fékfolyadékot, ha nem hiányzik belőle?
Hány évente szorul cserére a váltóolaj?
Mivel tisztítsd és ápold a motor láncszettjét?
Hol találsz jó minőségű szerszámokat a motorszereléshez?
Mivel sok motoros csak ilyenkor, az első tavaszi hónapban keresi fel a szervizt, hogy elvégeztesse a szezonkezdő karbantartást, gyakran több hetes vagy hónapos várólisták alakulnak ki. Márpedig nemcsak a naptár, hanem a hőmérséklet alapján is itt a tavasz, így ha nem szeretnél a szerelőre várni, amíg a többiek motoroznak, muszáj lesz magadnak elvégezni a legegyszerűbb javításokat. Lássuk, mit érdemes átnézned ilyenkor!
A motorkerékpár tavaszi felkészítése
Kezdjük azzal, hogy a fékfolyadék rendszeresen, legalább minden második évben cserére szorul. Ha tavaly nem került rá sor, ideje elvégezned, amihez itt találsz hasznos segítséget. Ha már a folyadékok szóba kerültek: a hűtőrendszerről és -folyadékról szintén meséltünk, ezért nem ismételnénk magunkat – ide kattintva mindent megtudtok a témáról. Ezek mellett az elektromos rendszer is megér pár kósza pillantást, élen az akkumulátorral. A telep gyakran lemerül vagy hosszabb állás után nehezen indítja el a motort? Akkor ideje cserélni, mert a zárlatos cellák előbb-utóbb kárt tehetnek a többi alkatrészben, így például a feszültségszabályozóban és a generátorban is.
Tudtad? A kétütemű motorok váltóolaját jellemzően 20-30 ezer kilométerenként kell cserélni, illetve mindig, ha olajszivárgást tapasztalsz, ugyanis a sérült tömítés, szimmering mellett bejuthat a por az erőforrásba
Tegyük fel, hogy jó az aksi, legfeljebb tölteni kell a téli állás után, elindul a gép, így folytathatod is az elektromos rendszer vizsgálatát a lámpákkal, műszerekkel, kürttel, valamint a kábelek, biztosítékok épségének ellenőrzésével.
Hiába megfelelő a mintamélység, az elöregedett, repedezett abroncsot muszáj cserélned, illetve akkor is, ha látszólag szép állapotú, de már elmúlt 10 éves. A gumi korát az oldalfalon található DOT-szám alapján tudod megállapítani: a négy számjegy közül az első kettő a gyártási hetet, a második kettő pedig az évet jelöli
Amennyiben mindent rendben találtál, következő lépésként nézd át – az előtte alaposan lemosott – gumikat és más gumialkatrészeket (pl. fék-, hűtő- és üzemanyagcsövek, szelepházak stb.), az elöregedésre utaló jelek, sérülések után kutatva. A legapróbb repedést se hagyd figyelmen kívül, mert az elfolyó benzin, fagyálló vagy az elszökő levegő is azt jelenti, hogy onnan egy métert sem megy tovább a motor…
A zavartalan szerelés alapfeltétele a jó szerszám, ezért az alkatrészek mellett nálunk megtalálod a motor karbantartásához szükséges eszközöket is
Végül jöhet a láncszett állapota, a lánc feszessége, ügyelve arra, hogy többször forgasd át közben a kereket, mert általában egyenetlenül nyúlik a lánc, vagyis nem minden pontján lesz egyforma a feszessége. Túl nagy lógás esetén csak a csere jöhet szóba – amihez itt találsz alkatrészeket –, míg a jó állapotú láncszettet alapos tisztítással és az ápolással teheted még hosszabb életűvé. Előbbihez elérhető speciális spray, de a motorok gépkönyve szerint a petróleum is tökéletesen megteszi ilyen célra, míg ápoláshoz a jól ismert láncspray-t ajánljuk.