
FELÚJÍTÁS ÉS BEJÁRATÁS UTÁN GYENGÉBB LETT A MOTOR – MI LEHET A BAJ?
Többször találkoztunk az AM6-, D50B0- és EBE-fórumokon azzal a jelenséggel, hogy hiába állították be tökéletesen a frissen felfúrt hengerrel és új dugattyúval összerakott motort, az a bejáratás végére gyengébb lett, mint a felújítás előtt. Lássuk, mi áll a teljesítménycsökkenés hátterében!
Cikkünkben az alábbi kérdésekre igyekszünk válaszolni:
• Miért lesz gyengébb a kétütemű motor a bejáratás után?
• Hogyan tisztíthatod ki a motor kipufogóját?
• Mi a tökéletes bejáratás titka?
Az köztudott, hogy napjaink nagymotorjai és autói úgy gördülnek ki az üzemekből, hogy a bejáratásuk gyakorlatilag formalitás, mivel a gyárakban jellemzően 50-70 órán át tesztelik az erőforrást a forgalomba helyezés előtt. Ezzel szemben a felújított, kétütemű motorok igenis megkövetelik a hagyományos, óvatos bejáratást legalább az első 15-20 üzemórában, azaz 5-600 kilométeren.
A kétütemű motoroknál különösen fontos a tökéletesen méretezett kipufogó, hiszen a gázlengések alapjaiban határozzák meg az erőforrás működését. Ha a koromtól részben eldugul a cső vagy a dob, az automatikusan teljesítménycsökkenéshez vezet
Ez már csak azért is fontos, mert az új dugattyú, gyűrű és az annak méretére felfúrt henger a bejáratás során kopik a legnagyobb mértékben, majd ahogy gyűlnek a kilométerek, üzemórák, úgy csökken a kopás mértéke, egészen addig, amíg a természetes elhasználódás miatt újra csökkenni kezd a kompresszió:
Hogyan járasd be a kétütemű motort?
Bátran leszögezhetjük, hogy „ahány ház, annyi szokás”, azaz többféle elméletet találunk a világhálón a helyes bejáratásról, így mi is csak ezek közös pontjait mutatjuk be, melyekben rendre egyetértenek a szakemberek. Az egyik ilyen, hogy kezdetben terhelés nélkül, alapjáraton „ketyegjen” a motor, ami jó alkalom arra, hogy ellenőrizzük a működését. Ehhez érdemes növelni az olaj/benzin arányt, majd néhány perc, esetleg egy-két óra után kezdődhet az erőforrás részleges terhelése.
Fontos, hogy a „túlkímélés” is ugyanolyan káros lehet, mint a túl magas fordulatszámon pörgetés, ezért akkor jársz el helyesen, ha a fordulatszám-tartomány középső harmadában használod a gépet. Hogy konkrét példát mondjunk: egy 10 ezres percenkénti fordulatszámra képes erőforrást nem érdemes háromezer alatt és hatezer fölött pörgetni az első néhányszáz kilométeren.
Tulajdonképpen a túlzottan óvatos bejáratásból fakadhat az oly gyakran emlegetett teljesítményvesztés is, hiszen a csekély fordulatszám és a magasabb olajtartalom egyaránt hozzájárulhat a kipufogóban a korom lerakódásához, ami csökkenti a cső keresztmetszetét, részben vagy teljesen elzárva a kipufogógáz útját. Ilyenkor elengedhetetlen a kipufogórendszer teljes belső tisztítása, amit általában kiégetésként emlegetnek, holott valójában csak hevítik a lerakódott kormot, ami ezután eltávolítható a dobból és a csőből. Mivel kimondottan tűzveszélyes művelet, amihez elengedhetetlen némi rutin és egy jól felszerelt műhely, azt javasoljuk, hogy ne állj neki otthon, ha korábban nem csináltál még ilyet – inkább bízd szakemberre a dolgot!
A kipufogó belső tisztítása időigényes feladat és nem is veszélytelen, hiszen általában lánggal és oxigéngázzal hevítik a lerakódott kormot
Emellett ipari oldószerekkel is jó eredményeket értek el eltömődött, kokszos kipufogócsöveknél, de ezek a természetre – és a tisztítást végző személyre – káros anyagok, tehát szintén igaz, hogy csak akkor érdemes otthon belevágni, ha minden tudás és eszköz rendelkezésre áll a munkához.
Ha pedig a tisztítás után úgy látod, hogy menthetetlen a kipufogó vagy egyszerűen csak nagyobb teljesítményre vágysz, akkor a következő cikket ajánljuk figyelmedbe: így választhatod ki a motorhoz és az új, nagyobb hengerhez illő kipufogórendszert a motorodra.